سایت آموزشی

» آموزش اچ تی ام ال HTML جلسه اولوبسایت آموزشی همراه آموز

امروز سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ به همراه آموز خوش آمدید.

آموزش HTML جلسه اول

Learning Language HTML

[quote font_size=”12″ bgcolor=”#” color=”#000000″ bcolor=”#”]همراه آموز : با ما همراه باشید با جلسه اول آموزش زبان طراحی صفحات وب اچ تی ام الHTML  [/quote]

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#”]

آموزش اچ تی ام ال HTML جلسه اول

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#”]

به نام خدا،سلام عرض میکنم خدمت تمامی دوستان عزیز اللخصوص همراه آموزی ها و امیدوارم که حالتون خوب باشه.

امروز در این لحظه اولین جلسه از مجموعه جلسات آموزش زبان اچ تی ام ال (HTML) رو در خدمتتون خواهیم بود.

جلسه ی اول رو همانند دیگر جلسات آموزشی همراه آموز (آموزش زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس)،به معرفی این زبان میپردازیم تا بیشتر با این زبان آشنا شویم و سپس در جلسات آینده با این زبان بطور کلی آشنا خواهید شد و در آخرین جلسه میتوانید به راحتی به طراحی وبسایت اچ تی ام ال خودتون بپردازید.

[box type=”tip” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”2″]هم نیاز اچ تی ام ال (HTML) سی اس اس (CSS) می باشد. پیشنهاد میکنیم حتما آموزش سی اس اس را با همراه آموز و در کنار آن دنبال نمایید.[/box]

کمی با زبان اچ تی ام ال (HTML) آشنا شوید :

زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی یا زنگام یا اچ‌ تی‌ ام‌ ال، HTML که مخفف HyperText Markup Language می باشد .در کنار سی‌ اس‌ اس (CSS) هستهٔ فناوری ساخت صفحه هات وب هستند. اچ‌ تی‌ ام‌ ال زبان توصیف ساختار صفحات وب است. زبانی است برای نشانه‌گذاری ابرمتن که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار می‌برند. دستورعمل‌های این زبان، برچسب (Tag) نام دارند که محتوای یک صفحهٔ وب، با آن‌ها، نشانه‌گذاری شده و بدین‌ترتیب، نحوهٔ نمایش آن صفحه برای مرورگرهای وب، توصیف می‌شود.

هر یک از تگ های اچ‌ تی‌ ام‌ ال، معنا و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوا می‌گذارند، مثلاً تگ هایی برای تغییر شکل ظاهری متن، نظیر درشت و ضخیم کردن یک کلمه یا برقراری پیوند به صفحات دیگر در اچ‌ تی‌ ام‌ ال تعریف شده‌ اند.

یک فایل اچ‌ تی‌ ام‌ ال، یک پروندهٔ مبتنی بر متن (Text–based) است که معمولاً با پسوند .htm یا .html نام‌گذاری شده و محتویات آن از تگ های اچ‌ تی‌ ام‌ ال تشکیل می‌شود. مرورگرهای وب، که قادر به درک و تفسیر تگ های اچ‌ تی‌ ام‌ ال هستند، تک‌ تک آن ها را از داخل سند اچ‌ تی‌ ام‌ ال خوانده و سپس محتوای آن صفحه را نمایان‌سازی یا Render یا نمایش می دهند.

بهتر است بدانید : اچ‌ تی‌ ام‌ ال یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه زبانی برای نشانه‌گذاری ابرمتن است و اساساً برای ساختمند کردن اطلاعات و جدا کردن اجزای منطقی یک نوشتار – نظیر عناوین، تصاویر، فهرست‌ها، بندها و جداول – به کار می‌رود. از سوی دیگر، اچ‌ تی‌ ام‌ ال را نباید به عنوان زبانی برای صفحه آرایی یا نقاشی صفحات وب به کار بُرد؛ بلکه این وظیفه اکنون بر عهده فناوری‌ های دیگری همچون سی‌ اس‌ اس (CSS) است.

زبان اچ تی ام ال در خلال دهه ۹۰ توسط دنیس ریچی ابداع شد و تاکنون نسخه ی ۵ آن عرضه شده است.

پیشنهاد میکنیم با مفاهیم دیگری آشنا شوید :

  • سرویس دهنده (Server) / سرویس گیرنده(Client )
  • مرورگر وب (Browser Web)
  • جاوا اسکریپت ( JavaScript )

سرویس دهنده (Server)/ سرویس گیرنده(Client ) :
تمامی سایتهای اینترنتی که مشاهده میکنیم، از طریق یک سروِر (سرویس دهنده) برای ما یعنی سـرویس گیرنـده (یا مشتری) فرستاده میشود. در واقع سرور منتظر یک تقاضای مشاهده ی صفحه ی وب از جانب مشتری است تـا آن صفحه را برای او ارسال کند. مثلاً هنگامی که ما در نوار آدرس مرورگـر وب خـود آدرس Www.google.com را وارد میکنیم، مرورگر در نقش مشتری، درخواستی را به سروری که صفحه ی گوگل را در اختیار دارد مـیفرسـتد. پـس از آن سرور در پاسخ به این درخواست، صفحه ی گوگل را برای مشتری ارسال میکند و مرورگر پس از دریافت، آنرا به ما نمایش میدهد. لازم به ذکر است که این درخواست و پاسخ –که به Request و Response مشهور اسـت از طریق پروتکل HTTP صورت میگیرد.

مرورگر وب (Browser Web) :
نرم افزاری است که میتواند صفحات HTML را به ما نمایش دهد. برای استفاده از تور جهان گستر، استفاده از یـک مرورگر وب تقریباً اجتناب ناپذیر است، چرا که یک مرورگر وب علاوه بر آشـنایی و تـوان نمـایش صـفحات HTML، میتواند به واسطهی پروتکل HTTP صفحات وب را از سرور دریافت کند. اکثر قریب به اتفاق صفحات وب در دنیـا توسط مرورگر IE (Explorer Internet) بازدید میشوند، چرا کـه Windows عـام تـرین سیسـتم عامـل مــورد اســتفاده در جهــان اســت کــه بــه صــورت پــیشفــرض IE را داراســت. برخی از مرورگرهای دیگر را میتوان (Navigator Netscape (NN),Opera, Mozilla Firefox,Chrome) نام برد.

جاوا اسکریپت ( JavaScript ) :

یک زبان برنامه نویسی که فقط در صفحات وب به کار میرود، چرا که برخی از امکانات معمول یک زبان برنامه نویسی مانند C را ندارد، در واقع JavaScript برای استفاده در وب طراحی شـده و بـه همـین دلیـل زبـان سـطح بـالایی است، به طوری که میتوان با نوشتن یک خط کد در آن یـک پنجـرهی سـؤال (Cancel – Ok) بـاز کـرد و از کـاربر پرسش کرد. از آنجایی که HTML صرفاً شامل Tagهایی برای نمایش صفحات وب است، برای کنترل سـاختارهای دیگر یک صفحه ی وب و یا استفاده از الگوریتمهای برنامه نویسی و یا حتی سـاختن صـفحات پویـا(Dynamic)کـه باید روی مرورگر وب اجرا شوند، به JavaScript نیاز داریم. در واقـع JavaScript زبـانی اسـت کـه مرورگـر وب مترجم و اجرا کننده ی آن است. همچنین یادآوری میکنیم که JavaScript زبانی اسـت شـامل بسـیاری ازملزومات زبانهای برنامه نویسی، نظیر حلقه ها، شرطها، توابع، رشته ها و حتی رویدادها می باشد.

[divide icon=”square” width=”medium” color=”#”]

پایان آموزش HTML جلسه اول

[quote font_size=”12″ bgcolor=”#” color=”#000000″ bcolor=”#”]همراه آموز سایتی برای همه[/quote]

بازدید : بار دسته : HTML ، آموزش طراحی وب تاريخ ارسال : ۱۲ دی ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
نظرات کاربران
    • شما حق دارید در مورد این آموزش نظر دهید،همراه آموز با افتخار نظر شما را دریافت میکند.
    • نظر شما بعد از ارسال باید توسط مدیریت همراه آموز تایید شود.
    • نظراتی که غیر مرتبط با این مطلب باشد منتشر نخواهد شد.